Today saw the advent of the 2018 film education charity Into Film Awards, the 4th annual awards ceremony celebrating young filmmakers from across the UK.

Selected by a panel of industry leaders including Barbara Broccoli, Jamie Bell, Peter Lord from Aardman Animations, casting director Lucy Bevan and director Ben Wheatley (Free Fire) awards across 11 categories were given to a range of youngsters aged 9 to 19 at the red-carpet event hosted by TV & Radio presenter Gemma Cairney. 

Stars handing out the Awards included Gemma Arterton, Martin Freeman, Gwendoline Christie, Will Poulter, Craig Roberts, Kevin Guthrie, Rhianna Dhillon, Hermione Corfield, Alexa Davies, Fionn O’Shea, Georgina Campbell, Rosie Day, Susan Wokoma, Katie Leung, Tomiwa Edun, and George Mackay.

Scott Davis and Kat Kourbeti were on the red carpet to interview the winners and awards presenters, here’s how they got on.

The Full List of 2018 Into Film Awards Winners


Best Live Action by 12s and Under, sponsored by Sony Pictures Entertainment – Presented by Gemma Arterton

·         Swyn – Dyffryn Nantlle Film Club, Gwynedd, Wales.

This live action, all in Welsh, was created, produced, written by and starred an all-girl group of young filmmakers aged from 8 – 10.


Best Live Action by 13s and Over, sponsored by Cineworld Cinemas – Presented by Martin Freeman

·         The Heart of the City – Adam – Westminster, London


Best Animation by 12s and Under, sponsored by Disney – Presented by Kevin Guthrie & Alexa Davies

  • The Great Escape by Willowmann Producations / Braunston Primary School.


Best Animation by 13s and Over, sponsored by Mr and Mrs Meyer – Presented by Georgina Campbell & Rosie Day

·         Ashta and the Dragon – Jude Rogers, age 13 from London.


Best Documentary, sponsored by Paramount Pictures – Presented by Susan Wokoma & Craig Roberts

·         Still Life – Amy, Rowan, Freya, Rebecca – Northumberland


Club of the Year – 12 and Under, sponsored by Warner Brothers Creative Talent – Presented by Katie Leung & Fionn O’Shea
  • Horton Park Primary School – Bradford, West Yorkshire


Club of the Year – 13 and Over, sponsored by United Agents – Presented by Will Poulter & Gwendoline Christie
  • Coleg Sir Gar – Camarthenshire, Wales


Educator of the Year, sponsored by Working Title Films – Presented by Justine Simons OBE & Tom Davis

  • Suzanne Cohen – Camden Summer University, London


Ones to Watch sponsored by EON Productions – Presented by George MacKay & Hermione Corfield

  • Krizzah Policarpio (17) from Belfast who was nominated by her teacher, Tracy Rossborough, for her directing, scriptwriting, camera work, editing, film reviewing, and film reporting
  • Ryan Ogden (18) from Tyne and Wear, who was nominated by teacher Daniel Clifford for his directing, scriptwriting, camera work, editing, and film reviewing
  • Emily Fisher (16) from Northamptonshire, who was nominated by her teacher Paul Balmer for her superlative skills behind the camera.


Review of the Year, sponsored by IMDb  – Presented by Rhianna Dhillon & Tomiwa Edun

  • Spirited Away by Fletcher, aged 10, from Fairview Primary in Gillingham


Best Family Film of the Year, in association with First News – Presented by Kevin Barron MP & Emily Berrington

  • Paddington 2